The following Boards and Committees report to the Board of Directors

 

Education committee

Dr Dan Exeter - Chair
Dr Stuart Armstrong, Chair CPD Committee
A/Prof Jane Fitzpatrick - Chair, Research Committee
Dr Sharron Flahive - Chair, Training Committee
Dr Corey Cunningham - Chair, Examination and Assessment Committee 
TBC - Chair, Conference Committee 
Dr Diana Robinson - Chair, Curriculum Review WG
Ms Kate Simkovic - Chief Executive Officer, ACSEP
Dr Louise Tulloh - President, ACSEP
TBC - Registrar Rep
Ms Diana Quin - Chief Operating Officer, ACSEP
 

Examination & Assessment committee

Dr Corey Cunningham - Censor in Chief
Dr Leesa Huguenin
Dr Andrew Garnham
Dr Paul Blackman
Dr Judith May
Dr Jeni Saunders
Dr Matt Hislop
Dr Dan Exeter
Ms Kylie Fitzgerald (National Office Rep)

 

Training committee

Chair of Training

Dr Sharron Flahive (NSW)

Zone training coordinators

Victoria

Dr David Bolzonello

New South Wales

Dr Paul Annett
Dr Sharron Flahive

Queensland

Dr George Pitsis

Australian Capital Territory

Dr Scott Burne

Western Australia

Dr Gary Couanis

South Australia

Dr Gary Couanis

Tasmania

TBC

New Zealand

Dr Chris Hanna
Dr John Molloy

Registrar representative

TBC

National Office Representative

Ms Kylie Fitzgerald

 

Practice accreditation working group

Dr Liz Clisby
Dr Steve Reid
Dr Deb Robinson
Ms Diana Quin

 

Specialist Training Program (STP) Working Group

Dr Corey Cunningham
Dr Gary Couanis
Dr George Pitsis
Dr Kira James 
Dr David Jefferies
Dr Samantha May
Ms Diana Quin
Ms Isabelle Schroeder

 

research committee

A/Prof Jane Fitzpatrick
Prof Kieran Fallon
Dr John Orchard
Dr John Kellett
Dr Justin Paoloni 
Dr Bruce Hamilton
Dr Mark Fulcher
Dr Jeni Saunders
Dr Simon Locke

 

cpd committee

Dr Stuart Armstrong
Dr John Best
Dr Krishant Naidu
Dr Nat Anglem
Dr Craig Panther
Dr Matthew Hislop
Dr Katherine Rae
Dr Bassam Moses
Ms Emma Huynh (National Office Rep)

 

Overseas Trained Specialist Committee

Dr Mark Jones
Dr Paul Bloomfield
Dr Ryan Kohler
Dr David Bolzonello
Ms Emma Huynh (National Office Rep)

 

Registrar Representatives

College Registrar Rep

Dr Hussain Ijaz Khan (VIC)

Victoria

Dr Laura Lallenec
Dr Kendall Brooks 

New South Wales

Dr Jin Lee

Queensland

Dr Martin Smith

WA/NT

Dr Jonathan Charlesworth
Dr Casey Whife

South Australia

Dr Kevyn Hernandez

New Zealand

Dr Simon Kim